Cırt bant ürünlerinin kullanım alanı giderek genişliyor. Bunun sebebi, oldukça pratik ve iyi bir çözüm olmasıdır. Ancak değişen ve beliren yeni ihtiyaçlara göre cırt bant ürünlerinde de farklılıkların meydana gelmesi sağlanıyor. Böylelikle daha kullanışlı ve alternatif çözümlerin cırt bant kullanan sektörlere sunulması mümkün oluyor. Standart cırt bant ürünlerinin aksine bir ürün olarak geliştirilen arkası yapışkanlı cırt bant modeli beliren ihtiyaçların gerektirdiği bir yeniliktir.

Standart ve arkası yapışkanlı cırt bant modelleri

Cırt bantlar arasında standart ürünün kullanım alanları da oldukça yaygındır. Tekstilden, otomotiv sektörüne kadar geniş bir kullanım dairesi içerisinde olan cırt bant ürününün dikişle yapılan uygulaması daha sağlam ve mukavemeti güçlü bir bağlantının meydana gelmesini sağlıyor. Ancak bazı alanlar için dikişle tutturulan standart cırt bant çözümlerine gerek duyulmuyor. Mukavemet hususunda da esneklik söz konusu olan alanlar için arkadan yapışkanlı cırt bant ürünlerinin tercih edilebilirliği daha fazladır.

Arkası Yapışkanlı Cırt Bantlar

Arkası Yapışkanlı Cırt Bantlar

Arkadan yapışkanlı modellerin kullanımı daha pratiktir. Herhangi bir yüzeye yapıştırılması için arkasındaki yüzeyin çıkarılması gerekiyor. Çıkarılan yüzeyin altındaki yapışkanlı kesimin uygulama yapılacak alana yapıştırılması ve biraz bastırılması işlemi tamamlıyor. Cam, tahta, duvar ve her türlü yüzeye yapıştırılabilecek olan cırt bant ürününün uzun süre yapışık kalabilmesi için uygulama yapılacak yerin önce silinmesi iyi olabilir. Tozsuz ve kuru zemin zerine uygulanması gereken arkası yapışkanlı cırt bant ile hedeflenilen kullanım şeklini uzun süre koruyabilirsiniz.

Çeşitli sektörler için tercih edilen ürünün arkasındaki yapışkan oldukça güçlüdür ve yapıştığı yerden yoğun bir kuvvet uygulanmadığı sürece çıkmaz. Bu nedenle boyalı duvar gibi yerlere uygulandıktan sonra gelişigüzel çıkarılması doğru değildir. Duvarın boyasını da çekebilir. Çıkarılmak istenildiğinde sıcak suyun uygulanması daha yumuşak şekilde çıkmasını sağlayabilir.

Standart cırt bant ürünlere göre çok daha pratik uygulanması zaman ve maliyet açısından da tasarruf edilmesi anlamına geliyor. Özellikle tekstil ve benzeri sektörler için önemli olan zaman ve maliyet gibi unsurların arkadan yapışkanlı cırt bant ile iyileştirilmesi sağlanılabilir. Standart ürünler için hem dokuma hem de zaman kaybedilmesi maliyetlerin artması anlamına geliyor.