Genelde “cırt cırt” olarak bilinen cırt bantlar, kanca ve havlı tutturucular ya da dokunmatik bağlayıcılar iki bileşenden oluşur: tipik olarak iki doğrusal kumaş şerit (ya da alternatif olarak, yuvarlak “noktalar” ya da kareler) (Dikilmiş veya başka şekilde yapıştırılmış) karşıt yüzeylere tutturulacaktır. İlk bileşen küçük kancalara sahiptir; Ikinci özellikler daha küçük ve “saçak” döngüler. İki bileşen birbirine bastırıldığında, kancalar ilmeklerin içinde tutulur ve iki parça, birbirine bastırılmaları sırasında geçici olarak bağlanır veya bağlanır. Ayrıldığında, iki yüzeyi çekerek veya soyarak, şeritler kendine özgü bir “koparma” sesi çıkarır.

Tarihçe

Ürün Portföyümüzle Tanışın

Orijinal kanca ve halka bağlantı elemanı 1941’de İsviçreli mühendis George de Mestral tarafından tasarlandı. Fikir, köpeği Alpler’deki bir av gezisinden döndükten bir gün sonra geldi. Dulavratotun elbiselerine ve köpeğinin kürküne yapışan püreleri (tohumları) yakından inceledi. Onları mikroskopta inceledi ve giyecek, hayvan kürkü veya saç gibi bir döngü ile yakalanan yüzlerce “kanca” olduğunu kaydetti. Kancaları ve ilmekleri nasıl çoğaltacağını bulabilirse iki maddenin basitçe tersine çevrilebileceğini gördü. Hook and Loop, Steven Vogel veya Werner Nachtigall gibi doğa ilhamından önemli bir örnek veya doğa mekanizmalarının kopyalanması (biyonik veya biyomimyasal) olarak görülebilir.

Başlangıçta insanlar fikrini dokuma merkezlerinden biri olan Lyon’a götürdükleri zaman Mestral’ı ciddiye almayı reddetti. İşe yarayan iki pamuklu şerit yapan bir dokumacının yardımını almıştı. Bununla birlikte, pamuk hızla yıpranmıştı, bu yüzden de Mestral sentetik elyaflara döndü. Naylon üzerinde en iyi sentetik olarak yer aldı; birçok avantajı vardı: kırılmamalı, çürümülmemeli, kalıp çekilmeli ve çeşitli kalınlıktaki ipliklerden üretilebilmelidir. Naylon kısa süre önce icat edilmişti ve deneme yanılma yoluyla Mestral sonunda sıcak kızılötesi ışık altında dikildiğinde naylonun küçük kanca şekilleri oluşturduğunu keşfetti. Bununla birlikte, sürecin mekanize edilmesi ve halka şeklindeki tarafın yapılması için henüz bir yol bulamamıştı. Sonra naylon ipliğin, ilmiklerle dokunulduğunda ve ısıyla muamele edildiğinde şekli korunduğunu ve esnek olduğunu keşfetti; Bununla birlikte ilmekler birçok yerde sıkıştırılacak ve çözülecek şekilde doğru yerde kesilmek zorunda kaldılar. Vazgeçmenin eşiğinde, ona yeni bir fikir geldi. Bir çift makaralı satın aldı ve ilmeklerin üstlerini düzeltti, böylece kıvrımlardaki ilmeklerle mükemmel şekilde uyuşacak kancalar yarattı.

Sağlamlık

cırtbantlarÇeşitli konstrüksiyonlar ve mukavemetler mevcuttur. Bazı dokunmatik bağlayıcılar, 175 cm (80 kg) yükü desteklemek için iki inç kare (5 x 5 cm) parça yeterince güçlüdür. Teflon halkalar, polyester kancalar ve cam destek malzemeden tutturucular havacılık uygulamalarında, örn. Uzay mekiği. Bağın gücü, kancaların ilmelere ne kadar iyi gömülmüş olduğuna, yüzey alanının kancalarla ne kadar temas ettiğine ve onu çeken kuvvetin doğasına bağlıdır. Otomatik gövde panelleri ve çerçeve gibi iki sert yüzeyin bağlanması için kanca ve halka kullanılırsa, bağlar özellikle kuvvetlidir çünkü parçaları çeken herhangi bir kuvvet bütün kancalara eşit olarak yayılır. Ayrıca, parçaları birbirine doğru iten herhangi bir kuvvet orantısız bir şekilde daha fazla kanca ve ilmekle birleştirilir. Titreşim, sert parçaların bağlarını iyileştirmesine neden olabilir. Bir kişiyi uygun bir şekilde örtülü bir duvara tutabilen tam gövde kanca ve halka giysileri yapılmıştır.

Parçalardan biri veya her ikisi de esnekse, ör. Bir cep kapağı, parçaları bir seferde nispeten az kanca uygulayan soyma hareketi ile ayrı ayrı çekilebilir. Esnek bir parça yüzeyin düzlemine paralel bir yönde çekilirse, kuvvet katı parçalardaki gibi eşit olarak yayılır.

İki esnek parça arasında bir bağın gücünü en üst düzeye çıkarmanın üç yolu şöyledir:

Bağ alanını arttır, örn. Daha büyük parçalar kullanarak.
Kuvvetin, bir köşe veya kasnak çevresinde bükülme gibi, tutturma yüzeyinin düzlemine paralel olarak uygulanmasını sağlayın.
Alan birimi başına kanca ve ilmek sayısını artırın.
Ayakkabı kapakları, yalnızca küçük bir miktar kanca ve halka bağlantı elemanı ile büyük bir güce direnebilir. Bunun nedeni, kayış bir yuvadan sarılıp, bir kasnak sistemi olarak (dolayısıyla mekanik bir avantaj elde ederek) bağdaki kuvveti yarıya indirir ve sıkı kıvrım etrafındaki sürtünme kuvvetinin bir kısmını daha da absorbe eder. Bu düzen ayrıca kuvvetin şeritlere paralel olmasını sağlar.

Avantajları

Özel Kesim Cırt Bantlar

Özel Kesim Cırt Bantlar

Dokunmatik bağlantı elemanları, kullanımı kolay, güvenlidir ve bakım gerektirmez. Pek çok sabitleme ve açma işleminden sonra bile etkililiğinde çok az bir düşüş var. Yırtma sesleri, yankesicilere karşı da yararlı olabilir.

Ayrıca bazı eksiklikler vardır: birkaç aylık düzenli kullanımdan sonra kancalarına saç, toz ve kürk biriktirme eğilimindedir. Uzun kullanım sonrasında ilmekler uzamış veya kırılmış olabilir. Kancalar genellikle giyim eşyalarına, özellikle de gevşek olarak kazak gibi dokunan eşyalara tutturulur. Çengelli kanca ve halka bağlantı elemanları tarafından yapılan yırtılma sesi, bazı uygulamalarda uygunsuz hale getirir. Örneğin, saklanıp giden bir asker, cebini açarak düşmana durumunu bildirmek istemez. Cildin yanında giyildiğinde nem ve terimi de emer; bu da yıkanmazsa kokmasını sağlar.

Tekstiller, hassas insanlara alerjen yapabilecek kimyasallar veya boyalar gibi bileşikler içerebilir. Bazı ürünler, insan ekolojik güvenliği konusunu ele almak için tekstillerin kimyasal içeriğine sınır getiren Oeko-tex sertifikasyon standardına göre test edilmiştir.

Uygulamalar

Kullanımı kolay olduğundan, kanca ve halka bağlantı elemanları, geçici bir bağın gerekli olduğu çok çeşitli uygulamalar için kullanılmıştır. Özellikle düğmelere veya fermuar yerine giysilerde ve ayakkabı bağı kravatını henüz öğrenememiş çocuklar için ayakkabı tutturucu olarak popülerdir. Dokunmaya duyarlı bağlayıcılar, düğmeler ve fermuarlar gibi kapakları manipüle edememesi nedeniyle kendilerini giydirmekte güçlük çekebilecek fiziksel özürlü kişiler, yaşlılar ve sakat kişiler için tasarlanmış uyarlamalı giysilerde kullanılır.

Standart Cırt Bantlar

Standart Cırt Bantlar

İlk yapay kalp ameliyatı sırasında bir insan kalbi tutturan dokunmatik bağlayıcılar ve fenerleri duvarlara tutmak için nükleer santrallerde ve ordu tanklarında kullanılıyor. Otomobiller tavan, kat paspaları ve hoparlör kapaklarını bağlar. Evde, sırt çantalarını yumuşatırken, halıları yerinde tutarken ve döşemeyi takarken kullanılır. Sırt çantalarını, evrak çantalarını ve defterleri kapatır, cepleri emniyet altına alır ve bebek bezleri için tek kullanımlık bezleri ve bez bezleri için bebek bezi örtülerini tutar. Oyun etiketi ragbinin ayrılmaz bir parçasıdır ve sörf tahtası tasmalarında ve ortopedik parantezlerde kullanılır.

NASA dokunmatik bağlantı elemanlarını önemli ölçüde kullanmaktadır. Her uzay mekiği on bin inç teflon halka, polyester kanca ve cam sırttan yapılmış özel bir bağlantı elemanı ile donatılmış uçtu. Dokunmatik bağlantı elemanları, astronotların elbiselerine, demirleme ekipmanlarına kadar yaygın olarak kullanılır. Yörüngedeki ağırlığın az olduğu koşullarda, nesneleri geçici olarak tutmak ve kaybolmalarını önlemek için kanca ve halka bağlantı elemanları kullanılır. Astronotların kasklarının içinde burun kazıyıcı olarak kullanılan bir yama kullanılır. Mealtimes sırasında astronotlar yayları ve bağlantı elemanları kullanarak uyluklarına tutturulan tepsileri kullanırlar.

Dokunmayla bağlantı elemanları üzerindeki değişiklikler
Sürgülü Sıkılaştırıcı, ortak kanca ve halka bağlantı elemanları ile ilgili çeşitli sorunları gidermek için geliştirildi. Ağır hizmet çeşitleri (“Çift Kilit” veya “Duotec” gibi), bağlayıcının her yüzünde mantar şeklindeki sapları bulunur, bu da iki yüz birbirine karıştığında duyulabilir bir çentik sağlar. Güçlü bir basınca duyarlı yapışkan her bileşeni alt tabakasına bağlar.

Dokunmatik bağlantı elemanlarının sessiz bir versiyonu var, bazen Sessiz Kapatma adı da veriliyor.

Standartlar

ASTM D5169-98 (2010) Kanca ve Çevirmeli Bağlantı Elemanları Kesme Mukavemeti (Dinamik Metot) için Standart Test Yöntemi
ASTM D5170-98 (2010) Kanca ve Döngü Bağlantılı Bağlayıcıların Soyma Mukavemeti için Standart Test Yöntemi (“T” Yöntemi)
ASTM D2050-11 Tekstillerde Kullanılan Bağlantı Elemanları ve Kapatıcılarla İlgili Standart Terminoloji

Çeşitleri

Farklı kullanım alanları için bir çok farklı şekilde, ebatta ve özellikte üretilebilen cırt bantlar, yuvarlak şekilli cırt bant, plastik cırt bant, özel kesim cırt bant, yapışkanlı cırt bant, standart cırt bant gibi çeşitleriyle karlımıza çıkabiliyor.