Tekstil sektöründe oldukça yaygın şekilde kullanılan cırt cırt bantların birbirinden değişik modelleri söz konusudur. Özellikle kare ve yuvarlak cırt cırt bant şekilleri daha çok kullanılıyor. Diğer tutturucu ürünlere göre daha dayanıklı ve kullanım açısından kolaylık sağlıyor. Değişik sanayi alanlarında da kullanımı yaygınlaşmaya başlayan bant modellerinin 80 kiloyu taşıyabilecek modellerinin olduğunu ifade edebiliriz. Askeri sanayide, otomotiv ve ayakkabı imalatında kullanılan cırt cırt bant modellerinin kırtasiye ürünlerinde de kullanımı yaygındır.

Neden cırt cırt bant kullanıyoruz?

cırt cırtGiyime yönelik ürünlerin imalat ve tasarımın kullanılagelen cırt cırt bant modellerinin tercih edilmesinin değişik sebepleri söz konusudur. Öncelikle farklı bir tutucu olarak karşımıza çıkan düğme modellerinin kopma gibi problemler meydana getirmesi bantların tercih edilebilirliğini artırıyor. Bu durum, elbise ve kıyafet modellerinde düğme sistemlerinin tamamen terk edilmesi anlamına gelmiyor. Ancak, mont gibi tasarımların birinci kısmı fermuar, en üst bağlantı kısmında da cırt cırt bant modelleri tercih edilebiliyor. Bazı modellerinde ise, hem fermuar hem düğme ve cırt bant sistemlerine yer veriliyor.

Bazı tekstil ürünlerinde ise, fermuar ve düğme alternatifleri kullanılamayabilir. Bu durumda cırt cırt bant modellerinden yararlanmak da karşılaşılan durumlar arasındadır. Özellikle ayakkabıların cırt cırtlı modellerinde fermuar yerine bant kullanılması farklı bir alternatifin oluşmamasından kaynaklanıyor. Değişik sektörlerde ihtiyaç haline gelen bantların değişik tasarım ve model olarak üretimi sayesinde kullanım alanı da genişliyor. Üstelik özel kesimler de yapılarak, herhangi bir özel imalatın parçası haline getiriliyor.

Bebek giyim ürünlerinde de bant modellerine sıklıkla yer veriliyor. Bunun önemli nedenleri arasında bantların daha güvenli olması geliyor. Bebeklerin düğme gibi aksamları yutabilme tehlikesi söz konusudur. Bu nedenle bantlı kıyafet modelleri daha çok tercih ediliyor. Bantların bebek cildini tahrif edebilecek olması gibi riskler ise, daha yumuşak imal edilmesi ve bebek cildine temas etmeyecek noktalara uygulanması gibi önlemlerle aşılıyor. Her sektörün ihtiyacını karşılayacak özel cırt cırt bant kesimleri ve farklı model uygulamaları değişik sektörler tarafından tercih edilmeye devam ediyor. Yeni ürünlerin geliştirilmesiyle bantların daha da yaygınlaşması söz konusudur.